24 Şubat 2016 Çarşamba

NOTER BİLDİRİMİ Mİ TAAHHÜTLÜ GÖNDERİ Mİ


 1. Şu veya bu sebeple karşı tarafa bildirim yapmanız gerekebilir.
 2. Noter aracılığı ile bildirim yaptığınızda hem bildirimin içeriği ispatlanır hem de Tebligat Kanunu uygulanır yani muhtara tebligat vs. gibi haklardan faydalanırsınız. Ama bunun 100-200 TL arasında bir maliyeti var. Sayfa sayısı çoksa 1.000 TL bile olabiliyor.
 3. Avukatların çoğunluğu noter bildirimini tercih eder ve gerekçe olarak da ya PTT aracılığı ile gönderim yaparsam karşı taraf "ZARF BOŞ GELDİ" derse aksini ispatlayamam der.
 4. İlk bakışta mantıklı gelen bu açıklamayı doğrulayan bir Yargıtay kararı göremedim.
 5. Başta TTK madde 18 olmak üzere bir çok kanun "TAAHHÜTLÜ MEKTUBU"n temerrüde düşürmeye, sözleşmeyi feshe, sözleşmeden dönmeye ilişkin ihbar yapmanın bir yolu olarak düzenlenmiş.
 6. Bu yolu seçtiğinizde 100-200 TL yerine en fazla 10 TL ödüyorsunuz. Çok kalın bir gönderi ise 20 TL yi aşmaz.
 7. Peki "ZARF BOŞ GELDİ"  savunması nasıl savuşturulacak veya mektup içerisinde ne olduğu nasıl ispatlanacak?
 8. Sadece taahhütlü mektup gönderiyorsanız gönderi kartına, iadeli taahhütlü mektup gönderiyorsanız hem gönderi kartına hem de karşı tarafın imzalayacağı alma haberine mektupta ne olduğu yazılır. Örnek, "fesih ihbarı" işe başlama ihtarı" "ödeme ihtarı" "tahliye ihtarı" vs. Veya bir şeyin cevabı ise, "XX sayılı yazı cevabı" XXX tarihli yazı cevabı yazılabilir. Bir örneği aşağıda.

 9. Sonuç olarak ister atalarınızın dinine uymaya devam edin, isterseniz aklınızla hareket edin ama lütfen EZBERLEMEYİN. Hukukçu ezberlememeli, öğrenmeli, anlamalı ve uygulamalı.

6 yorum:

 1. Faydalı bir bilgi, teşekkür ederim.

  YanıtlayınSil
 2. Aklımdaki sorunun yanıtını verdiniz. Teşekkürler.

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkürler. Ancak, Türkiye'de yaşadığımızı unutmayın lütfen.

   Sil
 3. Üstadım, acaba karşı zarf dan boş kağıt yada imzasız kağıt çıktı, içeriğini bilmiyordum bundan dolayı tebliğ edilmiş sayılmaz der ise bunu nasıl ispatlayabiliriz

  YanıtlayınSil
  Yanıtlar
  1. Kişisel görüşüme göre, "boş geldi" diyen kendi iddiasını ispatlamalı

   Sil